שיווק ברשתות חברתיות

איך לעקוף את מכשול השיווק של עסקים קטנים ובינוניים

אתם מתקשים להגיע לקהלי יעד חדשים?

אחד הכשלים העיקריים של עסקים קטנים ובינוניים היא סוגיית השיווק. 

במקצוע שלי אני פוגשת לא מעט בעלי עסקים קטנים ובינוניים. 90% מהם מעידים על עצמם שהם בעלי מקצוע מצויינים, שהלקוחות שלהם מפרגנים להם, שיש להם שם טוב בתחום עיסוקם, אבל אין להם מושג איך לשווק את עצמם לקהלי יעד חדשים, ולהרחיב את בסיס הלקוחות שלהם. מה שהם בעצם אומרים – עזבו אותי בשקט, תנו לי לעשות את העבודה שלי, אני טוב בה – שיווק זה ממש לא בשבילי!

כשהם כבר מנסים ללמוד את איך עושים שיווק, הם מצטרפים לקבוצות נטווקינג, או אולי הולכים לסדנאות שיווק, וחלקם גם לוקחים ייעוץ עסקי ושיווקי.

וסוף סוף הם מתחילים להבין ששיווק הוא חלק בלתי נפרד מהעסק שלהם, וכפי שחשוב להם לעבוד בעסק, חשוב אפילו יותר לעבוד על העסק. שיווק זו העבודה הכי חשובה שלנו בעסק. אם לא נשווק לא יהיה לנו למי למכור. השיווק זה בעצם זה יצירת הזדמנויות חדשות למעמד מכירה.

כולנו מעדיפים לקנות מאנשים שאנחנו מכירים ויכולים לסמוך עליהם, ותמיד נחפש המלצה ממכר על איש מקצוע זה או אחר. כלומר, אם תצליחו לגרום לאנשים להכיר אתכם באמת ולסמוך עליכם, הם בסוף של דבר יעדיפו גם לרכוש מכם.

אבל רוב בעלי העסקים שמנסים לשווק את עצמם בפייסבוק ובאינטרנט, מאוד מתקשים לבלוט מעל עשרות ולפעמים מאות מתחרים שעושים בדיוק את אותו הדבר. לעסקים קטנים אין תקציבי פרסום אינסופיים, ולכן צריך לדעת להשתמש בכלי השיווק האינטרנטיים בחוכמה.

אז איך תעקפו את מכשול השיווק בעסק שלכם?

  1. דבר ראשון היו נכונים להשקיע זמן – הקדישו לפחות 20% משעות העבודה השבועיות שלכם  על שיווק העסק. כן, כן, 20% שזה שווה ערך ליום עבודה שלם! כדאי להתייחס לזמן הזה כאילו זאת פגישה עם הלקוח הכי חשוב שלכם.
  2. השקיעו זמן במחקר שוק לקוח – בשביל השקעה יעילה בשיווק שלכם, עליכם להכיר היטב את השוק שבו אתם פועלים – מי המתחרים, מה השירותים המקבילים לשלכם, איפה יש לכם יתרון, ובעיקר – מי קהל היעד המדוייק שלכם.
  3. השקיעו בתכנים איכותיים – פוסטים, טיפים מקצועיים, סרטוני וידאו, תמונות שמספרות סיפור. כל דבר שיעורר עניין, או יצביע על המקצוענות שלכם בתחום עיסוקכם.
  4. היו נכונים להוציא כסף על שיווק – על כל 10 ₪ שתשקיעו בשיווק טוב ואיכותי אתם אמורים למכור ב-100 ₪ – כלומר השיווק חייב להיות 10% מתקציב המחזור העסקי המבוקש שלכם. אם אתם רוצים מחזור של 10,000 , אתם צריכים להשקיע 1000 ₪ בשיווק. תקציב השיווק כולל בתוכו את כלל החומרים שיווקיים – כרטיסי ביקור, אתר, תמונות תדמית, וידאו שיווקי חומרים גרפיים ובעיקר את הקידום ממומן שאותו צריך לעשות בחכמה.

בפוסטים הבאים אתן לכם כלים שונים, שיעזרו לכם למקד את מאמצי השיווק של העסק שלכם.